אזרחות פורטוגלית ליוצאי טורקיה מוזמנים להשארי פרטים

אזרחות פורטוגלית ליוצאי טורקיה

אזרחות פורטוגלית ליוצאי טורקיה:

היווסדה של הקהילה היהודית בטורקיה

אז מדוע אזרחות פורטוגלית ליוצאי טורקיה? יהדות טורקיה היא קהילה משמעותית וגדולה בתולדות העם היהודי, אשר חלק מבניה שעלו לישראל, חיים בה עד היום תוך שימור מסוים של מנהגי הקהילה המקורית בטורקיה. על פי ממצאים מחקריים, באזור שבו שוכנת טורקיה של היום, התיישבו יהודים כבר לפני אלפי שנים, עוד טרם ראשיתה של הספירה הנוצרית.

צרו עמנו קשר בטלפון: 03-7448834

אם נדלג קדימה בסקירה הכרונולוגית, ניזכר בתפקידה ההיסטורי של האימפריה העות'מאנית באירוע גירוש יהודי ספרד ופורטוגל שהתרחש בשלהי המאה ה – 15 לספירה; באותן שנים, הסולטן בייזיק השני שלט באימפריה העות'מאנית, אשר בגבולותיה שכנה גם טורקיה. בניגוד לרוב המנהיגים של מדינות העולם דאז, אשר סרבו לקלוט יהודים וסגרו את שעריהן בפניהם, בייזיק השני עודד הגירה של יהודים מגורשים אל שטחו מתוך שאיפה לחזק את האימפריה, ואף העניק ליהודים המהגרים מעמד של אזרחים עות'מאנים.

זו הסיבה למעשה לאזרחות פורטוגלית ליוצאי טורקיה, ישנו קשר ישיר בין קהילת יהדות טורקיה לגירוש ספרד ופורטוגל.

כתוצאה מכך, באזור נוסדה קהילה יהודית גדולה אשר שגשגה מבחינה כלכלית – מסחרית וחברתית – תרבותית. לקהילה היו מספר מרכזים על פני שטחה הגיאוגרפי של האימפריה, אשר חלקםאזרחות פורטוגלית ליוצאי טורקיהמצויים באזורים המצויים כיום בשליטה טורקית כמו איסטנבול ואדרינה. מספר מוקדים אחרים של ההתיישבות היהודית ההיסטורית באימפריה העות'מאנית, היו באזורים אשר כיום מצויים תחת שליטת יוון, ישראל ומדינות שכנות אחרות. המרחקים הגדולים בין מוקדי הקהילה יצרו למעשה מספר תת – קהילות יהודיות, אשר לכל אחת מהן מנהגים שונים במקצת.

 

אזרחות פורטוגלית זכאות בדיקה
בדיקת זכאות דרכון פורטוגלי

 

יהדות טורקיה בין מלחמות העולם

האימפריה העות'מאנית נקטה במדיניות של פלורליזם כלפי מיעוטים אתניים והיהודים בה נהנו רוב הזמן משוויון זכויות ומאוטונומיה קהילתית יחסית.

ניתן למצוא לכך ביטוי בעובדה שיהודים באותה תקופה מונו למשרות בכירות בממשל העות'מאני ובמערכות הבנקאות, המשפט והרפואה.

צרו עמנו קשר בטלפון: 03-7448834

בין תוצאות מלחמת העולם הראשונה שהסתיימה בשנת 1918, עם תבוסתה של האימפריה העות'מאנית ונפילתה, יהודי האזור מצאו עצמם חלוקים בין שלטונות שונים על פי האזור הגיאוגרפי שאליו השתייכו. חלקם היו לאזרחי מדינות סמוכות וחלקם היו נתונים עתה תחת שלטונות המנד"ט של בריטניה או צרפת, אשר נמנו על 'מדינות ההסכמה' (המדינות אשר לחמו באימפריה העות'מאנית ולבסוף הכריעו אותה, בין היתר).

במלחמת העולם השניה, אגב, יהדות טורקיה דווקא זכתה במעטה הגנה בזכות הפאסיביות היחסית שבה נקטה המדינה במלחמה.

 

אחרי קום המדינה

דרכון פורטוגלי ליוצאי טורקיה
דרכון פורטוגלי ליוצאי טורקיה

שנים אחדות לאחר מכן הוכרזה עצמאותה של מדינת ישראל כמדינת העם היהודי, אשר שעריה הוכרזו פתוחים בפני כל יהודי התפוצות.

הקהילה היהודית של טורקיה והעליה

חשוב לציין שחלק לא מבוטל מבני הקהילה עלה לפני כן, עוד לפני קום המדינה, בתקופת העלייה הראשונה והשניה.

העולים החדשים והוותיקים נטלו חלק פעיל בבניין המדינה ובביסוס ההתיישבות בה, וישנם ישובים בישראל אשר נחשבים לפרי עמלם של יוצאי טורקיה בלבד.

העולים הטורקים נטו לשתף פעולה עם עולים מאותו אזור וממדינות שכנות בפעילותם החלוצית, וכך הקימו מספר ישובים בעבודה משותפת עם עולים מבולגריה ומעיראק. יחד עם זאת, העולים הטורקים גם עבדו לצד עולים מפולין בהקמת קיבוץ נחשולים, למשל.

בהקשר זה יצוין כי מקצת בני הקהילה היהודית נשארו בטורקיה והוסיפו לנהל בה אורח חיים יהודי, אשר מתקיים עד ימינו בקרב צאצאיהם, המונים כיום קרוב ל – 20 אלף איש.

העיר איסטנבול נחשבת לאחד ממרכזיה העיקריים של יהדות טורקיה המודרנית, ויש בה עדיין, כמו גם בחלקים אחרים במדינה, בתי ספר יהודים ובתי כנסת רבים שחלקם עתיקים ומשמשים את בני הקהילה מאות רבות של שנים.

 

אזרחות פורטוגלית ליוצאי טורקיה, השאירו פרטים עכשיו

[formidable id=12]

 

המומלצים
תוכן עניינים
לשיחה עם נציג
מאמרים אחרונים
כלכלת פורטוגל

כלכלת פורטוגל ההיסטורית   כלכלת פורטוגל של התקופה המודרנית היא דוגמא למפלה מפוארת אבל גם לצעדים אמיצים ונכונים שהובילו, ועדיין מובילים, לשיקום מוצלח. הרבה מים

קרא עוד »
דילוג לתוכן