קנאביס רפואי בפורטוגל – למה כדאי ואיך יוצאים לדרך?

שוק הקנאביס הרפואי ממשיך לייצר עניין והזדמנויות עסקיות. פורטוגל מסתמנת כלוקיישן הלוהט ביותר בתחום, ומציעה מזג אוויר מושלם, כוח עבודה זמין ורגולציה מעודכנת ונוחה גם לזרים. ריכזנו את כל מה שחשוב לדעת על עסקי הקנאביס הרפואי בפורטוגל

פורטוגל צומחת להיות בירת קנאביס רותחת

תעשיית הקנאביס הרפואי העולמית, צומחת בקצב מהיר, מצרפת לשורותיה עוד ועוד שחקנים ומשכללת את מסגרות הרגולציה שבהן היא פועלת במדינות השונות. הביקוש גדל ותרופות מבוססות קנאביס הופכות מגוונות יותר ונמצאות מתאימות לעוד ועוד התוויות.

העניין הרפואי והכלכלי בקנאביס רפואי כבר לא מאוד חדש, אך על ציר הזמן מתעוררים בו מוקדי עניין והזדמנויות עסקיות שמשתלמות למי שמזהים אותן במועד הנכון.

אחת המגמות המסתמנות היא העניין שמגלה השוק בקנאביס רפואי בפורטוגל. מספר חברות ופעילים בתחום הקנאביס הרפואי בישראל, כבר העתיקו או שכפלו את פעילותם לפורטוגל, שמושכת אליה גם משקיעים ויזמים בתחום הקנאביס ממדינות אחרות בעולם. למה דווקא פורטוגל? מדוע המדינה הופכת לבירת קנאביס רפואי ואיך מממשים את ההזדמנות העסקית?

בפורטוגל נוצר אקוסיסטם כמעט אידיאלי לפיתוח יזמות, מסחר ושיווק בתחום הקנאביס הרפואי. המדינה משלבת מזג אוויר מצוין לגידול, כוח עבודה במחירים נוחים יחסית והסדרה רגולטורית עדכנית וידידותית גם לזרים, שתומכת בכדאיות עסקית. בנוסף, השקעה בפורטוגל עשויה לזכות במענקים נדיבים במיוחד מטעם המדינה או האיחוד האירופי. יחד עם זאת, זרים עדיין סובלים מנחיתות מסוימת לעומת מקומיים על רקע שפה, תרבות ושליטה בתהליכים הביורוקרטיים. מסיבה זו, מומלץ להיעזר בליווי מקצועי בתחום הקנאביס רפואי בפורטוגל.

ההסדרה הרגולטורית בתחום הקנאביס הרפואי בפורטוגל, מתנקזת לחוק שחוקק בשנים האחרונות שהסדיר את התחום כולו תחת מטריה חוקית אחת. עובדה זו הופכת את פורטוגל לקרקע יציבה (תרתי משמע) להתפתחות עסקית בתחום הקנאביס הרפואי. זאת, בניגוד למצב ההסדרה בישראל שטרם התייצב וטומן בחובו סיכונים ליזמים ולמשקיעים, ופוטנציאל לאירועים בלתי צפויים. נוסף על חוסר היציבות, גם המצב הקיים בישראל הוא בעייתי ומקשה על פעילות יזמית בתחום, על אף שהביקוש לתרופות על בסיס קנאביס הוא רב בקרב מטופלים ישראלים, וגם השימוש בהן בפועל נרחב יחסית.

החוק בפורטוגל קובע שתרופות על בסיס קנאביס ניתנות רק בבתי מרקחת, כנגד מרשם רופא אלקטרוני ומונפקות רק למטופל/ת הזכאי להן. בנוסף, נקבע שתרופות על בסיס קנאביס יהיו רק כאלה שאין להן חלופה הולמת בשוק הפארמה המסורתי, או שהחלופות עבורן הן בעלות פרופיל בעייתי של תופעות לוואי. גידול קנאביס לשימוש עצמי, הוא מחוץ לחוק.

יחד עם זאת, מארג הרגולציה הכללי על תחום הקנאביס הרפואי בפורטוגל הוא נוח יחסית, ומאפשר ליזמים ולמשקיעים להיענות לדרישות החוק במאמץ סביר, במיוחד אם נעזרים בליווי שמגשר על פערי השפה והמיומנות הביורוקרטית המקומית.

החוק בפורטוגל מסדיר את פעולות הגידול, המיצוי, הייצור, הסחר, היבוא, הייצוא, ההובלה והמכירה של תרופות מבוססות קנאביס. בניגוד למצב בישראל, ניתן להחזיק במספר רישיונות במקביל ולהחזיק בפעילות שכוללת את כל שרשרת הערך, מהגידול ועד המכירה.

הרשות המטפלת ברישיונות העיסוק בקנאביס רפואי בפורטוגל, היא INFARMED. את בקשות הרישוי ניתן להגיש אונליין, באתר הרשות. לצד זאת, בקשה לרישיון גידול יש להגיש למנהל המזון והווטרינריה.

יש לציין שאישור הגידול כפוף בין היתר לעמידה בדרישות מסוימות מטעם האיחוד האירופי, בהן GACP ((Good Agricultural and Collection Practice, שם כולל למערכת כללים הנוגעים לאופן הקציר, האריזה, תיעוד ועוד. רישיון ייצור מוצרים על בסיס קנאביס, מותנה בין השאר בעמידה בתקן GMP (Good Manufacturing Practice) או בתקן אירופי מקביל. שיווק המוצר הסופי מחויב באישור שיווק והשקת המוצר כרוכה באישור PMA (Placing in Market Authorization). אישור זה תקף תחילה לחמש שנים בכפוף לחידוש תקופתי ולאחר מכן מהווה אישור קבוע.

הגשת בקשות הרישוי כרוכות  בתשלום אגרות, אשר גובהן לרוב בין כמה מאות לכמה אלפי אירו.

מה צריך כדי לצאת לדרך?

ישנן אפשרויות שונות להשתלב בשוק הקנאביס בפורטוגל, אשר כאמור מציע את האפשרות להתמקד בחלק משרשרת הערך או לעסוק בכולה. לכל חברה, יזם או משקיע, תתאים פעילות עסקית עם אופי אחר.

בכל אופן, השלב הראשון לפני היציאה לדרך הוא מיסוד המודל העסקי, שתפקידו להעמיד נוסחה רווחית התואמת את תנאי השטח.

לאחר מכן מגיע שלב היישום, שרכיביו תלויים במודל העסקי שנבחר. אם הפעילות שלכם כוללת גידול, יש לפעול לקבלת רישיון, לרכוש או לשכור קרקע ולהקים חממה. בהקשר זה חשוב לציין שהקמת חממות צריכה להיעשות בליווי של יועצי קנאביס מקצועיים, בשל מספר סיבות: ראשית, תנאי הרישוי דורשים עמידה בתקן GMP או בתקן מקביל והדבר משליך על בניית החממה ועיצוב החלל הפנימי. שנית, הקמה ועיצוב של חממה באופן לא יעיל, יפגעו בתפוקה של החממה וביעילות ההפעלה שלה. יש לקחת בחשבון את התנאים האידיאליים מבחינת לחות, חמצן, טמפרטורה, אור, רוח ועוד. כמו כן יש ליצור תנאים נכונים לעבודה יעילה, שינוע, אחסון, איסוף פסולת וכיו"ב. כל אלה, מחייבים הקמה מקצועית של החממה בליווי מומחי קנאביס.

גם את רכישת הקרקע או חכירתה, כדאי לבצע בליווי גורם מקומי שיגשר על פערי השפה, התרבות והבנת החוק והנוהג המקומיים.

אנה פאולה גימראס, מנכ"לית חברת הייעוץ Portugal Medical Cannabis: "אנחנו מרגישים לאחרונה תנועה של ישראלים לשוק הקנאביס בפורטוגל, ככל הנראה כי ישראל רוויה ולא מציעה נכון להיום תשתית רגולטורית יציבה ונוחה. פורטוגל מהווה נקודת מוצא קרובה ולמעשה אופטימלית, לישראלים שמחפשים מקום טוב לעסוק ממנו בעסקי הקנאביס הרפואי. עם ליווי נכון, אפשר ליהנות מגידולים בתנאי מזג אוויר טובים, רישוי ידידותי, כוח אדם בעלויות נמוכות, מענקים והטבות מהממסד. יש כאן מכלול של תנאים שתומכים בכדאיות עסקית ובניהול פשוט וקל יחסית".

גם יתר הפעילויות העסקיות בתחום הקנאביס בפורטוגל מחייבות הגשת בקשות לרישוי מה-INFARMED, בליווי המסמכים הנדרשים, שם החברה או היזם, מקום מושבם הרשמי, מספר מזהה לתשלום מס, הוכחת תשלום מלוא האגרות הרלוונטיות וגם שם מוצר הקנאביס שבנדון. חשוב לוודא שכל הפעילות מגובה ברישיונות תואמים: יצור, שיווק, יצוא וכל פעילות מסחרית אחרת הקשורה בקנאביס.

לאחר קבלת הרישיונות התואמים למודל העסקי, לרוב יש צורך בכריתת הסכמים וחתימת חוזים עם ספקים שונים בהתאם לצרכים העסקיים: יצרנים, מובילים, מפיצים, משווקים ועוד. כמו כן, יש לתת את הדעת על מיתוג המוצר על מנת לסייע לו בחדירה לשוק.

אחד השלבים המתקדמים, הוא גיוס העובדים. פורטוגל מציעה אמנם כוח עבודה זמין ונגיש יחסית, במחירים נוחים. אולם, עם זאת יש להקפיד על הליכי מיון נאותים שישרתו את העסק לטווח ארוך, ועל העסקה כחוק.

לסיכום, שוק הקנאביס הרפואי בפורטוגל הוא אטרקטיבי ומציע הזדמנויות עסקיות מצוינות, במיוחד לישראלים. בניגוד לישראל, החוק בפורטוגל הוא עדכני, יציב ומאפשר חופש פעולה רב ובניית מודלים עסקיים רווחיים. ניתן לייצר פעילות שמתמקדת בחלק אחד בשרשרת האספקה של הקנאביס, או לחלוש על התהליך כולו מהגידול ועד המכירה ללקוחות הקצה.

פורטוגל גם מאפשרת יצוא נוח של קנאביס רפואי ועל כן היא מהווה בסיס מתאים לפעילות בינלאומית בתחום.

עם זאת, יש לזכור שזרים סובלים מנקודת מוצא נחותה לעומת מקומיים, על רקע פערי שפה, תרבות והיכרות עם הנוהג והביורוקרטיה המקומית. על כן, חשוב להיעזר בליווי של יועצי קנאביס מקצועיים בפורטוגל, שיסייעו במיסוד הפעילות העסקית ויבטיחו שהיא מתבצעת ביעילות ובהתאמה לדרישות החוק המקומי. יועצי קנאביס בפורטוגל יוכלו ללוות את כל הפעילות, החל מבניית המודל העסקי, דרך הגשת בקשה לכלל רישיונות העיסוק בקנאביס, איתור ורכישת קרקעות, תכנון והקמה של חממות, כריתת הסכמים וחתימת חוזים עם ספקים, גיוס והעסקה של עובדים, מיתוג, הפצה וכל צורך אחר שיתעורר בדרך להצלחת העסק.

המומלצים
תוכן עניינים
לשיחה עם נציג
מאמרים אחרונים
תעודת לידה אלג'יר

תעודת לידה אלג'יר: איך ניתן להשיג תעודת לידה מ- אלג'יריה ?           ניתן להזמין תעודת לידה מאלג'יר בלינק הבא: תעודת לידה מאלג'יר

קרא עוד »
המהפך הפורטוגלי

בעשור הקודם אם היינו אומרים את שמה של פורטוגל, ישר הוא היה מתקשר עם מדינות אחרות במשבר כלכלי כמו יוון, אירלנד או ספרד. כל אותן

קרא עוד »
דילוג לתוכן