אזרחות פורטוגלית החוק בעברית

Decreto-Lei n.º 30-A2015 אזרחות פורטוגלית החוק בעברית
Decreto-Lei n.º 30-A2015 אזרחות פורטוגלית החוק בעברית

החוק הפורטוגלי המתיר קבלת אזרחות פורטוגלית לצאצאי ספרד הוא ללא ספק משב רוח רענן עבור חלק לא קטן מתושבי ישראל שברשותם שורשים מזרחיים.

החלטנו לתרגם עבורכם את החוק הפורטוגלי על מנת שתוכלו להכיר את פרטיו לעומק.

חשוב לציין כי מדובר בתרגום חופשי בלבד, הנוסח המחייב הוא החוק הפורטוגלי המקורי בלבד.

יהודים בעלי שורשים ספרדיים הינם צאצאים לקהילות היהודיות עתיקות יומין של חצי האי האיברי.

מדובר בנוכחות עם היסטוריה עשירה מאוד וותק שאין עליו עוררין, נוכחות שהחלה מהמאה ה-12 והמשיכה עד לגירוש ספרד.

לאחר שהוצא בספרד צו אלהמברה (1492),יהודים רבים שהיו נתונים לרדיפות ולאנטישמיות מצאו מקלט בפורטוגל שבה חוקק חוק להגנה על היהודים.

אך למרות זאת, המלך מנואל הראשון של פורטוגל החליט כי כל היהודים הספרדים שאינם מוכנים לקחת על עצמם טבילה קתולית יגורשו גם מפורטוגל.

יהודים רבים שאינם היו מוכנים להמיר את דתם מצאו את עצמם מגורשים מפורטוגל מסוף המאה ה-15.

גירוש זה קיבל את הכינוי הידוע "גירוש ספרד".

למרות הגירוש יהודים רבים יוצאי קהילות ספרד שמרו במהלך הדורות על השפה הספרדית ועל הטקסים המיוחדים שהיו נהוגים במסורת היהודית בספרד.

יהודים רבים אף שמרו במשך דורות חפצים אישיים ומסמכים אשר מאשרים את שיוכתם ללאום הפורטוגלי.

חלקם אף קוראים לעצמם "יהודים פורטוגליים" או "יהודים השייכים לאומה הפורטוגלית".

אפילו בימים אלה ניתן לראות שמות משפחה יהודיים פורטוגליים אשר בחלוף השנים חלקם התערבבו עם השפה הספרדית.

במדינות כגון: הולנד ובריטניה, ניתן לזהות את שמות המשפחה הבאים:

Abrantes, Aguilar, Andrade, Brandão, Brito, Bueno, Cardoso, Carvalho, Castro, Costa, Coutinho, Dourado, Fonseca, Furtado, Gomes, Gouveia, Granjo, Henriques, Lara, Marques, Melo e Prado, Mesquita, Mendes, Neto, Nunes, Pereira, Pinheiro, Rodrigues, Rosa, Sarmento, Silva, Soares, Teixeira, Teles.

במדינות אמריקה הלטינית, ניתן לזהות את שמות המשפחה הבאים:

Almeida, Avelar, Bravo, Carvajal, Crespo, Duarte, Ferreira, Franco, Gato, Gonçalves, Guerreiro, Leão, Lopes, Leiria, Lobo, Lousada, Machorro, Martins, Montesino, Moreno, Mota, Macias, Miranda, Oliveira, Osório, Pardo, Pina, Pinto, Pimentel, Pizarro, Querido, Rei, Ribeiro, Salvador, Torres, Viana

במדינות אחרות ברחבי העולם, גם שם יהודים רבים שמרו על הזהות הפורטוגלית באמצעות שם המשפחה.

ניתן לזהות את שמות המשפחה הבאים:

Amorim, Azevedo, Álvares, Barros, Basto, Belmonte, Cáceres, Caetano, Campos, Carneiro, Cruz, Dias, Duarte, Elias, Estrela, Gaiola, Josué, Lemos, Lombroso, Lopes, Machado, Mascarenhas, Mattos, Meira, Mello e Canto, Mendes da Costa, Miranda, Morão, Morões, Mota, Moucada, Negro, Oliveira, Osório (ou Ozório), Paiva, Pilão, Pinto, Pessoa, Preto, Souza, Vaz, Vargas.

בעקבות הסיבות שפורטו לעיל, יהודים צאצאי ספרד ממוצא פורטוגלי רשאים לדרוש את זכות השיבה שלהם על ידי קבלת אזרחות פורטוגלית ושילוב במדינה כמו כל אזרח כזה או אחר.

על פי סעיף 2 לחוק מס' 2013/01 מה-29 ביולי, 2013, ולפי תנאי סעיף 198 (1) (a) לחוקה, הממשלה מחוקקת כדלקמן:

סעיף א:

מטרה

חוק זה מתחייב לשינוי השני לתקנת האזרחות הפורטוגלית, שאושר על ידי צו-חוק מס' 237-A/2006מה-14 בדצמבר, ששונה על ידי צו-חוק מס' 43/2013 מה-1 באפריל, ומספק זכות לאזרחות פורטוגלית לצאצאי יהודים ספרדים.

סעיף ב

תיקון לתקנות הקשורות אל האזרחות הפורטוגלית

הפסקאות הבאות מתווספות לחוק שאושר על ידי צו-חוק מס' 237-A/2006מה-14 בדצמבר, ששונה על ידי צו-חוק מס' 43/2013 מה-1 באפריל, סעיף 24-A:

  1. הממשלה הפורטוגלית רשאית להעניק אזרחות פורטוגלית לצאצאים של יהודים ספרדיים בעלי זיקה פורטוגלית על סמך הקריטריונים הבאים:
  • מבקש הבקשה חייב להיות בוגר על פי החוק או לא נתון תחת אחריות הוריו על פי החוק הפורטוגלי.
  • מבקש הבקשה לא הורשע בעבירה פלילית המחייבת ישיבה בכלא של למעלה מ-3 שנים על פי החוק הפורטוגלי.
  1. על מבקש הבקשה להציג הוכחות הקשורות אותו למסורת הספרדית ולמסורת הפורטוגלית. כלומר:הצגת שם המשפחה בהתאם לרשימה המוצגת למעלה, שפת האם, עץ שורשים המתאר את הזיקה הפורטוגלית ועוד.
  1. לכל בקשה יש את הצורך להוסיף את המסמכים הבאים: תעודת לידה, תעודת רישום פלילי, אישור מהקהילה היהודית המאשר את הזיקה של מבקש הבקשה ללאום הפורטוגלי

לגרסה המקורית בשפה הפורטוגזית אתם מוזמנים להכנס ללינק הבא:     Decreto-Lei n.º 30-A/2015


החוק הפורטוגלי למעשה הוא הוא עוד צעד בקרבה בין היחסים של ישראל ופורטוגל , כיום מאות אלפי ישראלים זכאים להוצאת אזרחות פורטוגלית.

החוק מתייחס לצאצאים בגירים בלבד ועדיין לוקה בחסר לגבי תהליך התאזרחות של קטינים, הקהילה היהודית  הפורטוגלית פועלת על מנת לעודד שינוי חקיקה אשר יקלוט גם קטינים לתהליך מכוח חוק זה.

להוצאת אזרחות פורטוגלית השאירו פרטים בטופס הבא:

אזרחות פורטוגלית הרשמה:

[formidable id=12]

ברוכים הבאים לאירופה חברים!

המומלצים
תוכן עניינים
לשיחה עם נציג
מאמרים אחרונים
תעודת לידה אלג'יר

תעודת לידה אלג'יר: איך ניתן להשיג תעודת לידה מ- אלג'יריה ?           ניתן להזמין תעודת לידה מאלג'יר בלינק הבא: תעודת לידה מאלג'יר

קרא עוד »
אזרחות אוסטרית

אזרחות אוסטרית לתיקון העוול ההיסטורי שנעשה בשואה הפרלמנט בוינה אישר פה אחד חוק מרגש המעניק בחזרה אזרחות אוסטרית לצאצאי היהודים אשר נרדפו וברחו בשואה מתקופת

קרא עוד »
פספורט או לא להיות

אזרחות פורטוגזית ? אזרחות  ספרדית ? או אזרחות צרפתית… .ידעתם שבאירופה יש כמעט 28 מדינות החברות בגוש.  לא פלא שבשנים האחרונות  תרים ישראלים רבים אחר

קרא עוד »
דילוג לתוכן