גירוש פורטוגל

יהדות פורטוגל וגירוש פורטוגל

הקהילה

יהדות פורטוגל נחשבת כחלק מיהדות ספרד , יהדות פורטוגל הייתה במאה ה14 לאחת הקהילות המפואורת ביותר עד לגירוש פורטוגל.

רוב יהודי פורטוגל הגיעו במנוסה מגירוש ספרד ומכונים גם אנוסי ספרד.

ספרד ופורטוגל – הגירוש

היהודים באים !

יש הסבורים שפורטוגל הביעה עוינות ליהודי המדינה אך עוינות זאת הייתה פחות חמורה לשנאה בספרד כלפי היהודים. בתום הגירוש בספרד רבבות יהודים מצאו להם מקלט בפורטוגל. על אף האמור המלך ז'ואאו השני התנה ליהודים תנאים נוחים למדיי באותה תקופה. על כל יהודי הוטל קנס שבגינו ניתנה לו רשות לשהות בממלכה כשמונה חודשים. כמאה ועשרים אלף יהודים היגרו לפורטוגל ב שנת 1492.

גירוש פורטוגל

מגורשי פורטוגל
מגורשי פורטוגל
מנואל מלך פורטוגל

בחלוף פחות מחמש שנים המלך מנואל שמלך בין השנים 1495 ל- 1521 חותם על צו המגרש את היהודים מהממלחה : גירוש פורטוגל החל.

גירוש פורטוגל? לא מדוייק !

חתימת הצו בשנת 1496 על ידי המלך פורטוגל מנואל הראשון מגיעה על רקע בקשתו להינשא לבת ממלכת ספרד שבאותה העת היו קטולים מובהקים. המלך פרננדו השני ואיזבלה מלכת קסטיליה מציבים למנואל הראשון תנאי ללא פשרה: גירוש יהודי פורטוגל. בחלוף מספר חודשים חוזר בו מלך פורטוגל מתוך חשש לראות את כל מעמד הביניים של הממלכה נעלמים, היהודים באותה תקופה היוו תקפידי מפתח בתנופה הכלכלית של פורטוגל. במקום גירוש מחליט מלך פורטוגל להטביל לנצרות את כל היהודים בכפיה ובמקביל איסור יציאה של היהודים מהממלכה.

טבילה כפויה

טקס הטבילה פורטוגל
דרכון פורטוגלי

באפריל 1496 החלו לקחת יהודים למרכזי הערים בפורטוגל בטענה כי מחכות להם ספינות בנמלי הממלכה על מנת לגרשם. מה שקרה בפועל הוא שבכיכרות של כל עיר התבהרה הסיבה האמיתית לשמה כינסו אותם : הטבלה כפויה לנצרות. כהן דת התיז על היהודים המפוחדים טיפות מים שקודשו קודם לכן. לאחר מאור טראומתי זה היהודים של הממלכה היו כפופים לחוקי הנצרות. החוק בפורטוגל דאז היה ברור בנושא אדם שהוטבל גם אם זה התרחש בכפיה נחשב לנוצרי כדת וכדין, ומחייב בחוקי הנצרות ללא פשרות. כמובן שמעכשיו ה-"נוצרים" החדשים מנועים

מלעסוק בדת אחרת כגון יהדות , כל המעיז לעבור על חוקים אלה כמובן שדינו מאסר או מוות ואף מוות בייסורים רבים פעמים רבות. האינקוויזיציה הפורטוגזית היוותה ערכאה משפטית והסמכות לדון במפירי חוקי הנצרות.

על פי החוק הפורטוגלי, על אף הסתירה ההיסטורית מבחינת החוק של הממלכה בשנת 1497 לא היו יותר יהודים בפורטוגל שכן הם נקראים עכר נוצרים. יהודים רבים למעשה הפכו בחלוף השנים לנוצרים מין המניין ואולי מרכיבים כיום את מרבית מהעם הפורטוגלי.

אנוסי פורטוגל

אנוסי פורטוגל ואנוסי ספרד , אלו הם הגדרות ליהודים שכלפי חוץ הציגו חזות נוצרית אך בפועל שמרו על דתם בסתר בחירוף נפש.

פוגרומים

דרכון פורטוגלי מחיר
דרכון פורטוגלי

על אף ההטבלות הכפויות השינאה ליהודים לא פסקה. מה-19 למאי עד ל-21 של אותו החודש של שנת 1506 נרצחו באכזריות  ארבעת אלפים איש בעיר הבירה ליסבון בפוגרום חסר תקדים.

אנוסי פורטוגל נוטשים את פורטוגל

כמו שציינו קודם לכן לא ניתן לדבר באמת על גירוש במדוייק , מה שקרה למעשה הוא שאנוסי פורטוגל החלו להגר מהמדינה בחלוף השנים לאחר אפיזודת ההטבלות הכפויות.

היסטוריית יהודי פורטוגל ודרכון פורטוגלי:

על מנת לתקן את העוול ההיסטורי שנעשה ממשלת פורטוגל יצאה בחוק מרגש המקנה דרכון פורטוגלי לצאצאי מגורשי ספרד וכן צאצאי מגורשי פורטוגל. הדרכון האירופאי ינתן על פי תהליך התאזרחות במידה והינכם מעוניינים לבדוק את זכאות לדרכון פורטוגלי לחצו כאן למעבר ל-

דף בדיקת זכאות דרכון פורטוגלי

המומלצים
תוכן עניינים
לשיחה עם נציג
מאמרים אחרונים
דילוג לתוכן