יהדות הולנד וגירוש ספרד

גירושי ספרד ופורטוגל היו גירושם של עשרות עד מאות אלפי יהודים אשר סירבו להתנצר ולנטוש את דתם. חלקם של המגורשים הגיע להולנד. האם אתם צאצאים של אותם מגורשים? אם כן, מגיע לכם דרכון ספרדי או פורטוגלי.

יהדות הולנד אינה ידועה במיוחד, ונחשבת כיום לקהילה קטנה יחסית. זאת בעיקר בשל המספר הגדול של היהודים שנספו בהולנד בזמן במלחמת העולם השנייה.

הולנד הוקמה במהלך מלחמת שמונים השנה בין השנים 1568-1648 והייתה תחת השלטון הספרדי בתקופה הזו. 

בסיום המלחמה, קיבלה הולנד עצמאות מבנו ויורשו של מלך ספרד.

במהלך המאה ה – 18 הולנד נכבשה על ידי נפוליאון, ועצמאותה הוחזרה לה בשנת 1815.

 

הקמת הקהילה היהודית בהולנד

במאה ה – 17 נוסדו בהולנד קהילות אנוסים של יהודים שהגיעו למדינה לאחר גירוש ספרד ופורטוגל, בעיקר בערים אמסטרדם, רוטרדם, הארלם ואלקאמר. באותה התקופה, ממשלת הולנד הורתה לערים לחוקק חוקים הנוגעים ליהודים, מה שהביא להגירתם של יהודים מגרמניה, פולין וליטא בעיקר. חקיקת החוקים והגירת היהודים האשכנזיים להולנד נתנה את הבסיס להקמת הקהילה היהודית הראשונה בהולנד בשנת 1635. שני עשורים לאחר מכן, החליט שליט הולנד להעניק ליהודים, מעמד של נתינים בעלי שיוויון זכויות, אך עדיין הוגבלה היכולת של היהודים להגיע לתפקידים ועמדות ציבוריות בשל דתם.

על אף המגבלות הרבות שיהודי הולנד נאלצו להתמודד איתן, הם הגיעו למעמד גבוה בענפים רבים בכלכלה, עד כדי מצב של מונופול יהודי בענפים מסוימים. למרות שהקהילה היהודית בהולנד הייתה קטנה יחסית, היא היוותה כמקור ידע ליהדות ומרכז תרבותי מרכזי ללימודי יהדות ולימודים כלליים.

במהלך המאה ה – 17 קהילת היהודים בהולנד חוותה משברים רבים בין האורתודוקסים לבין המתבוללים ש"נטשו" את היהדות לטעמם של האורתודוקסים. המקרה הידוע ביותר הוא של הפילוסוף היהודי ברוך שפינוזה, אשר הוחרם ונודה מהקהילה היהודית, בשל ראייתו החריגה בנוגע לדת ואלוהים.  

הרעת מצב היהודים במאה ה - 18

במאה ה – 18 מצבם הכללי של הקהילה היהודית התדרדר, ובעיקר מצבם הכלכלי והיקף הפעילות העסקית בה הם עסקו. 

השלטון הצרפתי לא הקל על הקהילה היהודית והם סבלו משלטון נפוליאון במידה רבה. 

בסוף המאה – 18, קיבלו יהודי הולנד שוויון זכויות מלא ותמיכה מהשלטונות בכוונה לשלבם בקהילה ההולנדית. 

במאה ה – 19 היו בהולנד כ – 55 אלף יהודים, רובם עסקו במסחר, במשפטים, בספרות ובאומנות.

בהולנד של אותה התקופה היו מוסדות חינוך יהודיים בערים רוטרדם, האג ואמסטרדם.

מטרתם הייתה להמשיך את המסורת היהודית, והיו בנוסף ללימודים של מערכת החינוך ההולנדית. למעשה, רק באמסטרדם היו ילדים יהודים, ורק שליש מהם נקלטו בבתי הספר.

בנוסף, היה בהולנד בית מדרש וותיק שהכשיר רבנים שבאותם ימים לימד עשרות תלמידים בכל שנה.

מלחמת העולם השנייה בהולנד

בפרוץ מלחמת העולם השנייה היו בהולנד כ – 170 אלף יהודים, כאשר בערך 30 אלף מהם הגיעו כפליטים מגרמניה. אף על פי שמספר של חסידי אומות עולם ביחס לאוכלוסייה בהולנד גבוה ביחס יותר מבכל מקום אחר, רוב יהודי הולנד נספו במלחמת העולם השנייה.

יוצאי הולנד למעשה כיום זכאים להוציא דרכון פורטוגלי מכיוון שחלקם הגדול נזר ליהדות ספרד העתיקה.

המומלצים
תוכן עניינים
לשיחה עם נציג
מאמרים אחרונים
פורטוגו

סיורים מודרכים בעברית בפורטוגל – פורטוגו קיבלתם את האזרחות והדרכון הפורטוגלי, ההתרגשות בשיאה, אתם אורזים את המזוודה ועושים את דרככם לפורטוגל… אבל רגע? מאיפה מתחילים?

קרא עוד »
רילוקיישן לאירופה

רילוקיישן לאירופה ישראלים רבים יודעים שביצוע רילוקיישן לאחת ממדינות אירופה יאפשר להם להעניק לילדיהם חינוך טוב יותר, הם ימצאו עבודות בשכר גבוה יותר ובתנאים טובים

קרא עוד »
דילוג לתוכן