איזה דרכון הכי שווה?

על אף שבסך הכל החיים בישראל הם הרמה טובה ונעימה, מאפשר דרכון אירופאי לישראלים לחיות לתקופות מסוימות גם מחוץ למדינה. האזרחות האירופאית הופכת את החיים בכל מדינה אירופאית לנוחים יותר ובכך אתם זוכים להטבות כמו שאר האזרחים.

דרכון פורטוגלי

הדרכון הפורטוגלי מהווה אפשרות נהדרת לאזרחים ישראלים רבים הנחשבים לצאצאי גירוש ספרד. את הדרכון ניתן להוציא תוך הוכחת צאצאיות באמצעות שם המשפחה ואילן היוחסין שלכם. מדובר בהוצאה קלה יותר של דרכון לעומת ההליך הספרדי, בו דורש החוק הספרדי ידיעת השפה הספרדית, התרבות והגעה לספרד עצמה כחלק מהתהליך.

השלב הראשון כולל שליחה של מסמכים לקהילה היהודית בפורטוגל ובהמשך לרשויות במדינה. בשלב האחרון אמור להתקבל האישור לאזרחותכם מה שהופך אתכם גם לאזרחים אירופאים.

הטבת הדרכון מאפשרת כמובן מגורים ולימודים בפורטוגל או בשאר מדינות אירופה, ליהנות מחופש תנועה בכל היבשת, אי הזדקקות לויזה למדינות מחוץ לאירופה, אפשרות להשקעות נדל"ן בפורטוגל ושאר מדינות אירופה ועוד.

דרכון רומני

מדובר בהליך מורכב יותר למול הוצאת הדרכון הפורטוגלי, אך הוא אינו כולל מבחן שפה. עם זאת, חשוב לזכור שהוצאת דרכון רומני מעניקה גם כן זכויות מלאות כמו לשאר אזרחים אירופאים. הוצאת דרכון רומני מאפשרת גם כן לימודים במדינה, השקעות נדל"ן מהטבות נוספות.

על מנת לזכות בדרכון רומני יש לעמוד באחד משלושת התנאים: להיות ילד של הורה בעל אזרחות רומנית, להיות ילד מאומץ להורה בעל אזרחות רומנית והתנאי השלישי בהגשת בקשה ייחודית לקבלת אזרחות.

מי שעזבו את המדינה בשנים 1950-1952 נחשבים לאזרחי רומניה, גם אם עזבו ללא מסמכים או אישורים המעידים על כך. מנגד, אלו שעזבו את המדינה לאחר 1952 האפשרות לאזרחות רלוונטית לצאצאים עצמם.

דרכון ספרדי

2015 הייתה שנה משמעותית לצאצאים של מגורשי ספרד. זו השנה בה הוחלט בקונגרס הספרדי לפתוח שערי המדינה לאותם צאצאים. החלטה זו אפשרה קבלת אזרחות מבלי הצורך לגור בספרד או לוותר על אזרחות אחרת.

על אף שהדרכון הספרדי והפורטוגלי מבוססים על גירוש היהודים מספרד ובהמשך מפורטוגל, הדרך לדרכון ספרדי ארוכה יותר ודורשת מאמץ רב יותר שמתחיל בהצגת מסמכים על מנת לאמוד על הזכאות.

על מנת להיות זכאים לדרכון ספרדי יש לעמוד בשלושה תנאים. הראשון הוא הוכחת קשר משפחתי למגורשי ספרד, התנאי השני הוא בהוכחת קשר ייחודי למדינה עצמה והתנאי השלשי נוגע ליכולתכם לעבור בהצלחה מבחן שפה ותרבות.

כיצד בעצם מוכיחים את אותו קשר למדינה? ניתן לעשות זאת במספר דרכים. כמובן לבדוק את המסמכים שנמצאים ברשותכם שיש בהם מידע המעיד על אותו קשר. מנגד, אם אתם יודעים לדבר לדינו הדבר יכול להעיד על קשר לספרד או הצגת אילן יוחסין שהולך כמה שיותר דורות אחורה.

דרכון פולני

ב-2004 הפכה פולין לחלק מהאיחוד האירופאי. עם אישורה ישראלים רבים החלו להתעניין באפשרות של הוצאת דרכון פולני. כזה שיעניק להם זכויות בפולין עצמה ולבטח בשאר מדינות האיחוד.

על ישראלים המעוניינים בדרכון פולני להוכיח קשר דם לאזרחים פולנים. לרוב יהיה מדובר בסבים וסבתות של אזרחים ישראלים אך כמובן גם במקרים אחרים. כאן תצטרכו להביא את ההורים שלכם להוציא גם כן דרכון פולני וזאת למול הדרישה לשמור על רצף דורי. במקרים ובהם אחד ההורים נפטר יש להמציא לרשויות בפולין את תעודת הפטירה של ההורה שנפטר.

 

המומלצים
תוכן עניינים
לשיחה עם נציג
מאמרים אחרונים
ככה "תחרשו" את אירופה!

ככה "תחרשו" את אירופה! הו אירופה! יבשת מדהימה שכעת נמצאת בשיאה. אירופה מציעות מגוון מדינות ים תיכון תוססות, היא מכילה מדינות מערביות וצפוניות קרירות ונהדרות,

קרא עוד »
דילוג לתוכן