עבודה בפורטוגל

עבודה בפורטוגל מה התנאים לעובדים במדינה ומה השכר בכלי?

עבודה בפורטוגל לדוברי עברית

עובדי המגזר הפרטי בפורטוגל עובדים 8 שעות ביום, או 40 שעות שבועיות (5 ימי עבודה !). עובדי מדינה עובדים 7 שעות ביום, או 35 שעות בשבוע.

ניתן לעבוד בחברות הגדול רק עד 150 שעות נוספות, כמו כן השעות הנוספות המותרות מוגבלות  למקסימום של 2 שעות.

שעות נוספות אלו משולמות במינימום 25% בנוסף לתעריף השעתי הרגיל ומגיעות עד 50% בחגים המקומיים של פורטוגל.

אם אתם עובדים בפורטוגל בחברה יותר משנה, אתם זכאים ל-22 ימי חופשה שנתיים מלבד חופשות החגים הנהוגות במדינה. אם יש לכם חוזה העסקה לתקופה קצובה  של פחות משנה, הנכם זכאים ל-2 ימי חופשה לחודש עבודה מלא. ניתן לנצל את ימי החופשה הללו לאחר שמילאתם ותק של 6 חודשים אצל המעסיק הפורטוגזי.

אם יש לכם חוזה עבודה זמני / קצוב של פחות או שווה ל-6 חודשים, תצטרכו לצאת לחופשה שלכם כמובן לפני תום תקופת חוזה העבודה שלכם או לקבל תשלום על ימים אלו במידה ולא מימשתם אותם בתקופת העבודה.

בנוסף לימי חופשה, אתם זכאים ל-13 ימי מנוחה נוספים המחולקים לאורך השנה (שהם חלק מתקפות החגים הלאומיים בפורטוגל).

עבודה בפורטוגל משתלמת לפורטוגלים? מה הוא שכר המינימום במדינה?

שכר המינימום בפורטוגל נקבע על 886,7 אירו ברוטו לחודש לתשלום ב-14 תשלומים . בנוסף ל-12 החודשים הקלנדריים, השכר הבסיסי מוכפל בחודש החגים (משולם לרוב ביוני) ובדצמבר (בונוס חג המולד).

נכון לשנת 2023, שכר המינימום ברוטו (SMIC) בפורטוגל הוא 886.67 יורו לחודש. עם זאת, יש לבצע ניכויים כדי לקבל את השכר נטו. בפרט מנוכים 11% עבור ביטוח לאומי ו-10.5% עבור מיסים. השכר נטו לרווק ללא ילדים הוא אפוא 645 יורו לחודש שזהו שכר מאוד נמוך.

לגבי חישוב השכר לחודשים הנוספים, בפורטוגל העובדים מקבלים 14 משכורות בשנה. הסיבה לכך היא שהמדינה קובעת שכר מינימום נוסף ביולי ועוד אחד בדצמבר. אז כדי לחשב את השכר עבור החודשים הנוספים האלה, פשוט תשתמש באותו שיעור שכר מינימום. משמעות הדבר היא שבשנת 2023, שכר המינימום עבור חודשים נוספים אלה יהיה גם 886.67 יורו ברוטו או 645 יורו נטו.

זכויות נלוות להעשרה למחזיק משרה בפורטוגל

עובד העובד בפורטוגל זכאי ל-40 שעות הכשרה בשנה (יש לצבור ותק של שלושה חודשי עבודה אצל המעסיק לכל הפחות), השווים כ-3 שעות הכשרה לחודש עבודה למעשה. ההכשרה יכולה להינתן על ידי המעסיק או על ידי גוף מוסמך אחר ממנו המעסיק בחר לרכוש הכשרה למועסק.

 הזכות בפורטוגל להיעדרות מוצדקת ללא שכר מהעבודה

אלו הם הסיבות המוצדקות בגינם יש לכם זכות להיעדר מהעבודה כמובן ללא שכר במידה וניצלם את ימי חופשת העבודה השנתיים שלכם:

  • נישואין (עד 15 ימים).
  • פטירת אדם אהוב (הורים, ילדים, בעל או אישה, גיס, גיסת): 5 ימים.
  • פטירה של קרוב משפחה רחוק יותר (בן דוד, סבא וסבתא וכו'): יומיים
  • מחלה/תאונה של ילד: 30 ימים בשנה.
 

במצבים מיוחדים יש לנהל משא ומתן עם המעסיק הפורטוגזי.

חופשת לידה לעובד או עובדת בפורטוגל

חופשת הורות בפורטוגל היא עד 150 ימים בתשלום ב-100% או 180 ימים בתשלום של 87%. לפני הלידה, היולדת יכולה לבקש להפסיק 30 יום לפני הלידה ועל האב לקחת 15 ימי חופש לאחר הלידה.

דמי אבטלה למי שעבד בפורטוגל

כדי להיות זכאי לדמי אבטלה בפורטוגל, עליכם לעבוד לפחות 360 ימים ב-24 החודשים האחרונים.

מספר ימי דמי האבטלה המגיעים לכם יהיה תלוי בגילכם ובמספר חודשי העבודה.

אם אתם מתחת לגיל 30 ועבדתפ פחות מ-24 חודשים, אתם זכאי ל-270 ימי פיצויים. אם עבדתם יותר משנתיים, אתה זכאי ל-360 ימי פיצויים.

אם אתה בדרגת גיל גבוהה יותר (30-39, 40-44, 45+), תהיו זכאי למינימום 360 ימי פיצוי בדמי אבטלה וזה יכול להגיע עד 900 ימים, אם אתה מעל גיל 44 ועבדתם יותר מ-72 חודשים.

דמי אבטלה הם 65% מהשכר החודשי הבסיסי שלכם (x 14 חודשים).

האם ניתן לעבוד בפורטוגל מבלי לדבר פורטוגזית?

אם אתם מגיעים לפורטוגל בפעם הראשונה ואינכם ממוצא פורטוגזית או בעל משפחה דוברת פורטוגזית, סביר מאוד להניח שאינכם דוברים פורטוגזית.

שימו לב שאפשר בהחלט לעבוד בפורטוגל מבלי לדבר פורטוגזית, בתנאי שתבחרו בחברה שעובדת עם ציבור דוברי עברית אונגלית או שפה אחרת בה אתם שולטים. (למשל אצל טלפרפורמנס).

גם אם זה לא חובה תמיד, דיבור באנגלית יהיה נכס גדול לתקשורת עם פורטוגזים או אם אתם מגישים מועמדות לעבודה עם כישורים גבוהים (טכנולוגיות חדשות, מגזר בריאות וכו') אז אמנם לא חייב לדבר ברמה גבוה אבל יש בהחלט צורך בתקשורת בסיסית בשפה האנגלית.

תנאי השכר שיש לנו להציע לכם לעבודה בפורטוגל:

המומלצים
תוכן עניינים
לשיחה עם נציג
מאמרים אחרונים
תמונה לויזה לארה"ב

לראיון בשגרירות תתבקשו להגיע עם 2 תמונות פספורט תמונה לויזה לארה”ב היא חלק בלתי נפרד מתהליך קבלת הויזה לארה"ב וחייבת לעמוד בדרישות  המחלקה הקונסולרית של

קרא עוד »
דילוג לתוכן