רישיון נהיגה פורטוגלי

 

האם אתם זקוקים, בתור אזרחים זרים, לרישיון נהיגה פורטוגלי? בין אם מדובר על לעבור מבחן רישוי פורטוגלי, להשיג רישיון נהיגה פורטוגלי או להשתמש ברישיון נהיגה בינלאומי בפורטוגל.

לרוב אין צורך ברישיון נהיגה פורטוגלי בעת ביקור זמני בפורטוגל (עד שישה חודשים), שכן בדרך כלל מותר לנהוג באמצעות רישיון בינלאומי או רישיון מטעם האיחוד האירופי במהלך תקופה זו.

עם זאת, בעת מעבר קבוע לפורטוגל הדרישות משתנות, שכן ברגע שתקבלו אישור שהיה בפורטוגל ישנם מקרים בהם תאלץ להוציא רישיון נהיגה פורטוגלי במסגרת תקופת זמן. במקרים אחרים, כגון אזרחי האיחוד האירופי, ניתן לנהוג ללא רישיון נהיגה פורטוגלי אך עדיין יש צורך להרשם ברשות התעבורה (מקבילה של משרד הרישוי) של פורטוגל.

במדריך זה נעזור לך לברר אם אתה דקוק לרישיון נהיגה פורטוגלי, ומי אלו הנדרשים לעבור מבחן רישוי פורטוגלי, בתוספת מספר כללי דרך בפורטוגל וקצת על תהליך יבוא מכוניות לפורטוגל.

מי צריך רישיון רישיון נהיגה פורטוגלי?

 

על מנת לנהוג ברכב בפורטוגל יש צורך להיות לפחות בן 18 שנים.

כמבקר זמני בפורטוגל תוכל להשתמש ברישיון נהיגה בילאומי תקף במשך עד שישה חודשים.

אם תמשיך להשתמש ברישיון הנהיגה שלך לאחר תקופה זו מבלי לחדש אותו, או להסדיר רישיון נהיגה פורטוגלי חלופי אתם עשויים להיות חשופים לקנסות כבדים.

בתור מבקרים מומלץ להגיע עם רישיון נהיגה בינלאומי, למרות שגם זה אינו בגדר חובה.

עם זאת, בעת מעבר קבע לפורטוגל התנאים משתנים, אם יש ברשותכם רישיון נהיגה של האיחוד האירופי, או של האיזור הכלכלי האירופאי (EEA), תוכלו להמשיך להשתמש בהם עד שתוקפם יפוג. אם יש ברשותכם רישיון נהיגה שאינו של האיחוד האירופי, יתכן שתאלצו להוציא רישיון נהיגה פורטוגלי.

המרת רישיון נהיגה בפורטוגל על בסיס רשיון של האיחוד

 

בעת מעבר קבע לפורטוגל, אם תרצו להמשיך להשתמש ברישיון הנהיגה הבינלאומי שלכם, תצטרכו לידע את המכון לניידות ותחבורה בפורטוגל (נקרא IMT – Instituto da Mobilidade e dos Transportes) תוך 30 יום מקבלת אישור התושבות (תעודת מגורים). תוכלו להמשיך להשתמש ברישיון הנהיגה האירופי עד שיפוג תוקפו, עם זאת, במידה ולא תודיעו ל-IMT כי בכוונתכם להשתמש ברישיון הישן שלכם אתם עשויים להיות חשופים לקנסות משמעותיים.

למרות הנאמר בפסקה הקודמת, עשוי להיות כדאי להמיר את רישיון הנהיגה האירופאי שלכם ברישיון פורטוגלי. הסיבה היא שכאשר רישיון הנהיגה נפגע, נגנב או אובד, החלפתו מתבצעת רק על ידי האירגון שהנפיק אותו, מה שעשוי ליצור בעיות במידה והארגון לא יוכל להנפיק רישיון חדש עבור הכתובת החדשה שלכם בפורטוגל.

עבור המרת רישיון נהיגה אירופי לרישיון פורטוגלי נדרשים המסמכים הבאים:

 • הוכחת תושבות (תעודת תושב).
 • טופס בקשה IMT Modelo 13 ממולא.
 • צילום רישיון הנהיגה הנוכחי.
 • תעודה מזהה.

בדרך כלל תתבקשו לשלם אגרה, ולעיתים תתבקשו למסור דו"ח רפואי.

גם עבור מי שמחזיק ברישיון נהיגה אירופי שאינו מוגבל בתוקף, יש צורך להמיר את רישיון הנהיגה לרישיון פורטוגלי לאחר כשנתיים מתאריך החלפת מקום המגורים באופן רשמי.

המרת רישיון נהיגה בפורטוגל לאזרחים שאינם אזרחי האיחוד האירופי

בעלי רישיון נהיגה שאינו מהאיחוד האירופי מורשים לנהוג בפורטוגל, תוך שימוש ברישיון הנהיגה הזר שלהם לתקופה קצובה. אורך התקופה שבה תורשו להשתמש ברישיון הקיים שלכם תלוי, לרוב, במדינת המקור של הרישיון.

לרוב, אם מדינת המקור של הרישיון היא חלק מההסכמים הבינלאומיים לתעבורה, עליך להחליף את רישיון הנהיגה שלך, ככל שמדובר ברישיון שאינו מהאיחוד האירופי, בתוך 185 ימים לאחר קבלת אישור מגורים בפורטוגל. לשם הדוגמה:  אזרחי ארה"ב, קנדה, אוסטרליה או דרום אפריקה, יכולים להשתמש ברישיון הנהיגה שלהם למשך כשישה חודשים לפני שיצטרכו להחליף אותו ברישיון נהיגה פורטוגלי.

אזרחים אמריקאיים, בעת החלפת רישיון נהיגה מארה"ב ברישיון פורטוגלי, צריכים להגיש בקשה לתקציר של רישום הנהיגה שלהם מהמדינה האחרונה שבה התגוררו, בנוסף לדו"ח רפואי, כדי להוכיח שהם כשירים לנהיגה.

רשיונות אוסטרליים, מכיוון שאינם מכילים תאריך תחילת תוקף, עשויים להידרש לקבל מסמך מהרשויות באוסטרליה על מנת לאשר את תאריך תחילת התוקף של רשיונם.

אם המרת את רשיונך בעבר במדינה אחרת אתה רשאי להשתמש ברישיון הנהיגה האירופי שלך.

עוד פרטים על המרת רישיון נהיגה פורטוגלי, כולל מידע על רשיונות ממדינות ספציפיות, ניתן למצוא באתר של IMT.

מבחן רישוי נהיגה בפורטוגל

כשפג תוקף רישיון הנהיגה הזר שלך, או אם לא היה לך מעולם רישיון נהיגה, תצטרך לעבור מבחן רישוי בפורטוגל. מבחן הרישוי בפורטוגל, בדומה למבחן הישראלי, מורכב משלושה חלקים – תיאורטי, טכני ומעשי:

 • מבחן תיאורטי – 30 שאלות, 35 דקות, ציון עובר – 27 מתוך 30 שאלות.
 • מבחן טכני – 50 דקות.
 • מבחן מעשי – נהיגה במשך 40-50 דקות, עם מדריך ובוחן.

לפני הבחינה המעשית תצטרכו לעבור 32 שעות של שיעורי נהיגה בבית ספר מוסמך לנהיגה, ולעבור את החלק התיאורטי של המבחן. לפני שתירשמו לבית ספר לנהיגה, עדיף לוודא שמדובר במרכז נהיגה מורשה על ידי הממשלה, ולבחור מתוך רשימת בתי הספר המוסמכים ברחבי פורטוגל. לאחר שתסיימו את הקורס בבית הספר המוסמך, תוכלו להגיש בקשה לטופס הרשמה לרישיון נהיגה ולבחינת הנהיגה המעשית.

במידה ואינכם דוברים פורטוגזית, תוכלו לבקש מהשגרירות להצמיד לכם מתורגמן, אשר יורשה להצטרף אליכם לבחינה ולתרגם עבורכם את מבחן הרישוי מפורטוגזית.

נהגים מבוגרים בפורטוגל נדרשים לעבור בדיקות רפואיות ופסיכולוגיות בעת חידוש תוקף רישיון הנהיגה שלהם בגילאים 50, 60, 65 ו-70, ועל נהגים שגילם מעל 70 להיבחן ולהוציא רישיון מחדש.

החלפת רישיון נהיגה פורטוגלי

אם רישיון הנהיגה שלכם אבד או נפגם, או שתצטרכו לשנות פרטים אישיים ברישיון הנהיגה, ניתן לבקש החלפת רישיון, תזדקקו למסמכים הבאים:

 • טופס של IMT
 • צילום של הדרכון או תעודת הזהות של בעל הרישיון.
 • שתי תמונות של בעל הרישיון.

רשות הרישוי בפורטוגל

רשות הרישוי בפורטוגל נקראת IMT, להלן הפרטים של הרשות:

IMT – המכון לניידות ותחבורה (Instituto da Mobilidade e dos Transportes)

Av. Das Forcas Armadas 40, 1649-022 ליסבון

טלפון: +351 217 646 000

אימייל: im*@im****.pt

אתר אינטרנט: www.imt-ip.pt

כיצד לנהוג בפורטוגל

אלו הם חוקי התנועה הכלליים בפורטוגל:

 • על הנהג וכל הנוסעים לחגור חגורות בטיחות.
 • רישיון הנהיגה הפורטוגלי כולל שני חלקים, כמו גם רישיון נהיגה זר בפורטוגל, עליכם לשאת עליכם את שני החלקים תמיד.
 • עליך לשאת גם את מסמכי רישוי הרכב שלך, MOT, ואת תעודת ביטוח החובה בכל זמן ברכב.
 • במידה ויש לכם רישיון נהיגה זר, עדיף לשאת גם את הדרכון עליכם למקרה שתעצרו לבדיקת רישיונות.
 • עליכם לשאת ברכב אפוד זוהר ומשולש אזהרה.
 • נשיאת פח בנזין ספייר ברכב אסורה ואינה חוקית.
 • יש לתת זכות קדימה לתנועה המשתלבת מימין.
 • שימוש בנתיבים הירוקים בכבישים מהירים אסור, אלא אם מותקן לכם ברכב מכשיר אלקטרוני לגבית אגרה.

כשרכב מהבהב באורות גבוהים זהו סימן לכך שהם רוצים את זכות הקדימה, או מבקשים לעקוף – הדבר עובד בדומה לישראל, והפוך מהמצב במדינות אירופאיות אחרות.

מגבלות מהירות בפורטוגל

במידה ותעצרו על מהירות מופרזת, המשטרה עשויה לדרוש קנס במקום, באמצעות אשראי או במזומן. קנסות נעים בין 300 אירו ועד 2,500 אירו, תלוי כמה מהר מעל למהירות המותרת נסעתם, באיזורים עירוניים הקנס עשוי להיות גבוה יותר. המהירות המותרת בחוק, אלא אם מצוין אחרת בשלטים על הכביש:

 • איזורים עירוניים, שטח בנוי – עד 50 קמ"ש.
 • כבישים בינעירוניים, הנקראים כבישים כפריים – עד 90 קמ"ש.
 • כבישים מהירים – עד 120 קמ"ש, מינימום 50 קמ"ש*.
  * בניגוד לחוק בישראל, שבו אסור לרכב לעלות על כביש מהיר אם אינו מסוגל להגיע למהירות המינימלית, החוק בפורטוגל קובע מהירות מינימלית בה אתה חייב ליסוע.

שלטי הדרך, התמרורים ושאר השלטים בפורטוגל דומים לאלו הקיימים בישראל. שלטי אזהרה הם משולשים, שלטי הוראה הם מעגליים, בדרך כלל בצבע כחול, ושלטי מידע הם מלבניים לרוב.

נהיגה בשיכרות בפורטוגל

נהיגה בשכרות גוררת קנסות כבדים, ושלילת רישיון נהיגה לתקופות ממושכות, לרוב לשנה. מגבלת האלכוהול המותרת בפורטוגל היא 0.49 גרם לליטר, ואם תימצאו בחריגה מהמגבלה תקבלו קנס בסך 1,250 אירו ושלילת רישיון הנהיגה, הפורטוגלי או הבינלאומי, שלכם למשך שנה.אם תימצאו בחריגה משמעותית מהמגבלה הקנס יוכפל ואתם עושיים לקבל עונש החל משלילה ארוכה ועד לשנת מאסר בפועל.

יבוא רכב לפורטוגל

אם תרצו להביא איתכם את רכבכם, מהמדינה ממנה אתם עוברים, לפורטוגל, הליך הרישום שלה עשוי להיות מורכב, הדבר תלוי במידנה ממנה אתם מביאים את הרכב. אתם עשויים להידרש להיטלי יבוא במקרים מסוימים, ולכן עדיך לבדוק באתר Portal das Financas, שם תוכלו לקבל הערכה כללית של מסי היבוא שעליכם יהיה לשלם בעת יבוא הרכב שלכם לפורטוגל. בנוסף, תידרשו להבטיח כי הרכב עומד בתקני הדרך הפורטוגלים.

לאחר קבלת תעודת התושבות הפורטוגלית תידרשו לרשום את הרכב הזר בפורטוגל. בעת פניה לרישום הרכב תצטרכו לספק תעודת אישור תשלום מס המונפקת על ידי המכס, קבלה על רכישת הרכב, העתק של רישיון הרכב הזר שלכם ותעודת כשירות דרך (IPO) שתונפק על ידי מרכז שירות מאושר על ידי המכון לניידות ותחבורת (IMT).

גם בעת יבוא מכונית לפורטוגל, כמובן, יש צורך לעמוד במספר כללים:

 • חובה לשאת משולש אזהרה ברכב, למקרה שהרכב יתקלקל.
 • אם הרכב אינו נושא לוחיות רישוי של האיחוד האירופי עליכם לצרף מדבקה ללוחית הרישוי המציינת את המדינה ממנה הרכב בשתי אותיות, כגון GB עבור בריטניה, או IL עבור ישראל.
 • ישנה חובת נשיאת תעודת ביטוח רכב תקפה, תעודת רישוי עבור הרכב, ותעודת MOT, המקבילה לטסט שנתי, במידה והרכב מעל גיל שלוש שנים.
 

בנוסך לתשלום דמי הרישוי השנתיים ודמי ביטוח החובה השנתיים, יש צורך בבדיקת רישוי שנתית, בדומה לישראל. ההבדל מחובת הבדיקה בישראל הוא שעבור רכבים בגיל 4 שנים עד 7 שנים יש צורך בבדיקה פעמיים בשנה, לאחר גיל 7 הרכב ידרוש בדיקה פעם בשנה, ומתחת לגיל 3 הרכב לא דורש בדיקה שנתית, בדומה לישראל.

עם מעבר מבחן הרישוי השנתי תקבלו תעודה המעידה שהרכב עבר מבחן רישוי, הנקראת Vinheta Verde, ומדבקה להדבקה על שמשת הרכב, שוב, בדומה מאד לישראל. במידה ונכשלתם בבדיקת הרישוי השנתית, בשונה מישראל, תקבלו 30 ימים לבצע את התיקונים הנדרשים ולחזור על הבדיקה.

דילוג לתוכן